Cenu za celoživotné dielo KAMRA2015 získa Vladimír Ješina


Udeľovanie cien KAMERA 2015 za najlepšie kameramanské výkony za posledné dva roky sa uskutoční v stredu 25. novembra v bratislavskom Kine Lumière.Okrem cien v piatich súťažných kategóriách bude slávnostne odovzdaná aj Cena za celoživotné dielo kameramana.


O udelení ceny rozhodol výbor Asociácie slovenských kameramanov.


Držiteľom Ceny za celoživotné dielo sa na 7. ročníku odovzdávania cien KAMERA 2015 stane slovenský kameraman Vladimír Ješina. Kameraman, ktorý vyštudoval odbor kamery na pražskej FAMU, vstúpil do slovenskej kinematografie v 50. rokoch minulého storočia.


Na začiatku svojho profesionálneho pôsobenia v bratislavskom Štúdiu dokumentárnych filmov spolupracoval s režisérmi Pavlom Gejdošom, Petrom Solanom, Vladom Kubenkom či s Martinom Hollým. Až neskôr prešiel do Štúdia hraných filmov.


Počas svojej tvorivej činnosti Vladimír Ješina spolupracoval s významnými režisérmi rôznych generácií.


S Petrom Solanom nakrútil filmovú satiru Čert nespí (1956) a prvú slovenskú filmovú detektívku Muž, ktorý sa nevrátil (1959). Pracoval aj na režijnom debute Stanislava Barabáša Pieseň o sivom holubovi (1961) o nezmyselnosti vojny.


Za dvojdielny film režiséra Paľa Bielika Jánošík (1962 – 63) získal Cenu poroty za vynikajúcu farebnú fotografiu na Medzinárodnom filmovom festivale v indickom Dillí v roku 1965.


Ješina si na prácu s Bielikom spomína takto:

„Bielik nezakrýval ťažkosti, ktoré nás čakajú – veľké scény s početným komparzom, problémy širokouhlého formátu na farebnom materiáli, nočné scény a pod. Našťastie som mal v tom čase už dostatok teoretických aj praktických skúseností, a tak som si veril a na robotu sa veľmi tešil. Paľo Bielik mi vyšiel maximálne v ústrety a osobne vybavil, aby sa oba diely mohli nakrúcať na materiál Eastman Color, čo bola vtedy vzácnosť. Všetky farebné filmy sa totiž dovtedy nakrúcali na nekvalitný nemecký Agfacolor.“

Po úspechu filmu Jánošík si Paľo Bielik zvolil Vladimíra Ješinu aj pre realizáciu svojich ďalších historických filmov Majster kat (1966) a Traja svedkovia (1968). Ješina ako kameraman spolupracoval aj na deviatich hraných filmoch režiséra Jána Lacka, sú medzi nimi napríklad komédie Šťastie príde v nedeľu (1958) alebo Páni sa zabávajú (1971). S režisérom Dušanom Rapošom nakrútil komédiu Utekajme, už ide! (1986) i hudobné filmy Fontána pre Zuzanu (1985), za ktorý získal Cenu za kameru na FČSF v Mariánskych Lázňach, a Rabaka (1989).