top of page

TRADÍCIA

REMESLO

VZDELANIE

UMENIE

KVALITA

PROFESIA

TECHNIKA

PRESTÍŽ

ASOCIÁCIA

SLOVENSKÝCH

KAMERAMANOV

ASK reprezentuje svojich členov na domácej, ale aj zahraničnej scéne a taktiež ochraňuje spoločenskú prestíž kameramanskej práce. 

Asociácia slovenských kameramanov vytvára odborovú organizáciu najlepších profesionálov z oblasti filmovej a televíznej kamery pôsobiacich na Slovensku.

Hlavnou úlohou asociácie je zastupovanie spoločných záujmov členov ASK voči orgánom a organizáciám pôsobiacim v oblasti filmovej, televíznej a inej audiovizuálnej tvorby.

Asociácia slovenských kameramanov je členom medzinárodnej federácie IMAGO.

imago logo

PROJEKTY & ZAMERANIE

#SLOVAKCINE

Prečítajte si o živote ASK, jej členoch a na čom práve pracujú

OCENENIE KAMERA

Každé 2 roky sa uskutoční súťaž zameraná na ocenenie kameramanského výkonu

INDUSTRY DAYS

Organizujeme prehliadku slovenských a zahraničńyćh filmárskych firiem 

WORKSHOPY

Organizujeme profesionálne workshopy zamerané na kameru a svietenie

Prezídum

PREZÍDIUM ASK

Headshot_Lucy_edited_edited.jpg

LUCIA ZAVARČÍKOVÁ ASK

PREZIDENTKA ASOCIÁCIE

Pochádza z Bratislavy. V rokoch 2013 - 2016 študovala filmovú tvorbu zameranú na kameru na univerzite Academy of Art v San Franciscu, kde získala bakalársky titul. Neskôr v roku 2020 získala magisterský titul na AFI Conservatory v Los Angeles v odbore kameranská tvorba.

Po dokončení štúdia natočila krátky film APART, TOGETHER (“Best Live Action Short Film” na GSI BAFTA, 2021), ktorý má distribúciu na streamovacej službe Amazon Prime Video. Okrem iných natočila celovečerný dokument STORY OF SALES (2017), krátky film pre SESAME STREET a celovečerný hraný film ONLY THE GOOD SURVIVE, ktorý bude mať premiéru na SXSW 2023. V USA pracovala pre klientov ako Amazon Music, Maison Kitsune alebo MTV. Momentálne pracuje na stop-motion filme 9 MILIONŮ BAREV v Prahe a žije striedavo v Bratislave a Los Angeles.

V roku 2022 reprezentovala Asociáciu Slovenských Kameramanov na Medzinárodnej Konferencií Kameramanov v priestoroch ASC v Los Angeles. Okrem ASK je členkou programu BAFTA a je reprezentovaná agentúrou Agency for the Performing Arts v USA.

73364224_10157560470336308_5752067854912454656_o_edited_edited.jpg

LUKÁŠ TEREN ASK

ČLEN PREZÍDIA

Lukáš Teren, ASK je nezávislý kameraman pracujúci na Slovensku a v Českej Republike. Jeho tvorba obsahuje hrané filmy, TV seriály, reklamy, dokumentárne filmy a videoklipy. 

 

2015 Lukáš absolvoval Global Cinematography Institute v Los Angeles, kde prednášali profesionálni kameramani ako: Vilmos Zsigmond ASC, Dean Cundey ASC, Russell Carpenter ASC, Stephen Goldblatt ASC BSC, David Stump ASC a veľa ďalších. 

 

2012 Lukáš absolvoval Vysokú školu múzických umení v Bratislave, Ateliér kameramanskej tvorby a fotografie

20190920 (7)_edited.png

Maxim Klujev ASK

ČLEN PREZÍDIA

Narodil sa v Kyjeve (Ukrajina) a vyrastal na Slovensku. Vyštudoval VŠMU, odbor Kameramanskej tvorby a fotografie pod vedením prof. Ďuriša. Počas štúdia vyskúšal viacero formátov, či už hraných alebo dokumentárnych, hlavne však krátke, ako sú reklamy a hudobné videoklipy. Počas magisterského štúdia sa začal viac venovať dokumentárnej tvorbe a pracoval na doku TV sériach ako Expremiéri, Ikony alebo Budujeme Slovensko.

 

Po ukončení štúdia debutoval celovečerným dokumentom Tempos, ktorý aj spolurežíroval. Krátko potom premiéroval filmovú esej o Bratislave Čiary (r. Barbora Sliepková), ktorá vyhrala hlavnú cenu festivalu na IDFF Ji.hlava 2021.

19437760_10214111712771186_3224323660106529357_n_edited_edited.png

RADKA ŠIŠULÁKOVÁ ASK

ČLEN PREZÍDIA

Radka Šišuláková vyštudovala Vysokú školu múzických umení v odbore Kameramanská tvorba. Počas štúdia sa podielala na viacerých oceňovaných filmoch - Magic Moments ( TIFF, Kamera oko - cena za najlepší kameramanský film), Hotel Úsvit (IDFA), Manžel Ján s rodinou (Áčko), IKONY (časť Ferdinand Milučký) a iné.

V súčasnosti sa venuje najmä tvorbe dokumentárnych filmov.

nickkollar.jpg.jpg

NICK KOLLÁR ASK

ČLEN PREZÍDIA

Narodil sa vo Winterthure (Švajčiarsko). Po mládežníckej videotvorbe získal v štrnástich rokoch Špeciálnu cenu poroty na festivale AZYL spolu s režisérom Michalom Pusztayom. V roku 2017 ukončil magisterské štúdium v Ateliéri kameramanskej tvorby pod vedením prof. Jána Ďuriša na FTF VŠMU v Bratislave. Bakalársky film “Balada o Tereze a Šimonovi” (r. Martin Hnát) sa premietal na festivale Camerimage 2015 a krátky film “Výlet” (r. Daniel Rihák) sa umiestnil na shortliste BAFTA Student film Awards a získal cenu Jána Fajnora (Igric 2019). Mal možnosť byť hlavným kameramanom na seriáloch pre českú TV Nova - Specialisté a Dáma a Král (r. Lukáš Hanulák, Slobodanka Radun, Petr Zahrádka), ktorý získal nomináciu za najlepší seriál na súťaži Kamera 2019. V novembri 2021 dokončil projekt televízneho seriálu Kriminálka Kraj pre TV JOJ (r. Lukáš Hanulák, Matúš Krajňák). V máji 2022 bude mať premiéru celovečerného debutu - komédia “Láska hory prenáša” (r. Jakub Machala). Aktuálne sa venuje príprave ďalšej seriálovej tvorby. Na osobnom kameramanskom blogu (nickkollar.com) píše “o práci kameramana, svietení a tak celkovo o natáčaní “ a pracuje na fotografickom projekte “Vznik štvrte”, ktorý dokumentuje postupný vznik novej modernej štvrte pri Dunaji v Bratislave.

bottom of page