top of page

Hlavnú cenu KAMERA 2017 získal Martin Žiaran za film Čiara, po prvý raz sú medzi ocenenými aj ženy

Hlavnú Cenu KAMERA 2017 v kategórii hraná filmové tvorba získal Martin Žiaran za film Čiara. Porota vyzdvihla jeho citlivú prácu so svetlom a tiesnivú atmosféru, na ktorej je založený silný účinok snímky.


Medzi laureátmi v šiestich kategóriách sú aj dve kameramanky


Denisa Buranová a Anna Smoroňová, v takmer dvadsaťročnej histórii KAMERY sa tak stalo po prvý raz. Prihlásených bolo 102 audiovizuálnych diel.


Cenu za celoživotné dielo získal „najsvetovejší zo slovenských kameramanov“ Igor Luther a Cenu za technologický prínos si prevzal významný rodák zo Slovenska Ivan Puťora.


Podujatie sa koná raz za dva roky a organizuje ho Asociácia slovenských kameramanov (ASK).


“Kamera – to nie je len súťaž, v prvom rade nám ide o zviditeľnenie kameramanskej profesie u nás, o vytvorenie platformy na diskusie – odborné aj menej formálne, chceme hovoriť o slovenskej kinematografii, o práci kameramana, je nutné sa rozprávať, spoznať prácu slovenských kameramanov, ktorí robia aj v zahraničí, podporiť študentov, nastupujúcu generáciu a zároveň sa učiť od skúsených kameramanov – majstrov,”

povedal prezident ASK, kameraman Noro Hudec.


Prihlásené diela, ktoré vznikli za ostatné dva roky v rámci hranej filmovej tvorby, dokumentov, televíznych seriálov, krátkych filmov, reklám a videoklipov ako aj študentskej tvorby posudzovala odborná porota v zložení: predseda, kameraman Dodo Šimončič, kameramani Vladimír Holloš, Richard Žolko (zástupca Literárneho fondu), strihač Roman Varga a filmová publicistka Eva Križková.VÝSLEDKY KAMERA 2017


HRANÝ FILM


Nominácie:

Martin Žiaran, ČIARA

Denisa Buranová, PIATA LOĎ

Ivo Miko, STANKO


Víťaz: Martin Žiaran za film ČIARA


Cenu za najlepšiu kameru v dlhometrážnom hranom filme získava Martin Žiaran za citlivú prácu so svetlom a tiesnivú atmosféru, na ktorej je založený silný účinok filmu Čiara.


KRÁTKY FILM


Nominácie:

Martin Žiaran, KDO JE KDO V MYKOLOGII

Timotej Križka, DUET

Michal Babinec, VOID


Víťaz: Timotej Križka za film DUET


Cenu za najlepšiu kameru v krátkometrážnom filme získava Timotej Kriška za citlivé osvetlenie a pohyb v stiesnenom priestore vo filme DOGG: Duet.


TV SERIÁL


Nominácie:

Martin Rau, ZA SKLOM

Martin Žiaran, SPRAVEDLNOST

Norbert Hudec, 1890


Víťaz: Martin Rau za televízny seriál ZA SKLOM


Cenu za najlepšiu kameru v televíznom seriáli získava Martin Rau za vytvorenie filmového žánrového vizuálu a atmosféry v seriáli Za sklom.


REKLAMA a VIDEOKLIP


Nominácie:

Anna Smoroňová, CELESTE BUCKINGHAM / MY LAST SONG

Denisa Buranová, BAŤA INSOLIA

Dušan Husár, PURIST / SILENCE KEEPS US ALIVE


Víťaz: Denisa Buranová za film BAŤA INSOLIA


Cenu za najlepšiu kameru v reklame alebo videoklipe získava Denisa Buranová za minimalistické, pôvabné a efektívne poukázanie na produkt v reklame na obuv značky Baťa.


DOKUMENTÁRNY FILM


Nominácie:

Anna Smoroňová, IKONY – Štvorec vs. kruh

Martin Kollár, 5. október

Marek Šulík, ŤAŽKÁ DUŠA


Víťaz: Anna Smoroňová za film IKONY – Štvorec vs. kruh


Cenu za najlepšiu kameru v dokumentárnom filme získava Anna Smoroňová za pôsobivé tlmočenie architektonických myšlienok do pohyblivého obrazu vo filme Štvorec verzus kruh.


ŠTUDENTSKÝ FILM


Nominácie:

Michal Fulier, YOURS

Radka Šišuláková, MAGIC Moments

Anna Smoroňová, SKÚŠKA


Víťaz: Michal Fulier za film YOURS


Cenu za najlepšiu kameru v študentskom filme získava Michal Fulier za svieže a profesionálne zvládnuté zobrazenie intímneho príbehu s využitím trikových efektov.


 

Program KAMERA 2017 za osobnej účasti kameramanských osobností všetkých generácií trval tohto roku tri dni.


Na programe boli dve diskusie o premenách tejto kameramanskej profesie s oboma laureátmi (29. novembra 2017 o 10.00 a 14.00 hod.), tri filmy Igora Luthera – Kristove roky (1967), Postel (1998), Oscarom ocenený film Volkera Schlöndorffa Plechový bubienok (1979) a víťazný celovečerný hraný film. Režisérom slávnostného večera (29. novembra 2017 o 19.00 hod.), bol Anton Šulík.


Celý program sa konal v Kine Lumière.
Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page