Rozhovor s Martinom Žiaranom ASK o filme Na streche

Bolo to o poctivom zachitení hereckej akcie

Martin, aké vidíš špecifiká spolupráce s režisérom Jiřím Mádlom?


Spolupráca s Jirkom bola super, čo mi bolo jasné hneď po prvom stretnutí, už vtedy som mal pocit, že sme si sadli a že je to obojstranné. Príjemne ma prekvapilo, ako rozmýšľa o svojom filme. Čo ním chce povedať, prečo ho chce točiť a ako ho chce točiť.


Keď som si prečítal scenár filmu Na streche, oslovila ma v prvom rade jeho téma a tiež to, ako jemne a krehko bol napísaný. A rovnakým spôsobom bolo potrebné pristúpiť aj k samotnej realizácii.


Čo to znamená pre teba ako pre kameramana, keď máš pred sebou takto napísaný scenár, ako hľadáš tú správnu vizualitu?


Treba nájsť správny obrazový jazyk, a ten hľadáme od začiatku spolu s režisérom. Jirka mal presnú predstavu o tom, ako by mal film vyzerať a spolu sme hľadali spôsob, ako ten príbeh preniesť do obrázkov. Nechceli sme, aby samotný obraz na seba zbytočne pútal pozornosť, skôr nám šlo o to, aby sme zachytili jemné herecké zmeny a vývoj vzťahu medzi hlavnými hrdinami.


Celé to možno vyzerá jednoducho, ale je to naopak, je to veľmi náročné. Treba dať priestor hercom, počkať si na ten správny moment, neskomplikovať si natáčanie nejakou zložitou technikou, s ktorou by niektoré zábery síce pôsobili veľkolepejšie, ale mohli by našu pozornosť odviesť od toho, čo je v danom momente, scéne dôležitejšie.


Čím je pre teba lákavý komorný príbeh, film bez veľkých záberov, celkov, bez toho, čo dominovalo v tvojich predchádzajúcich filmoch?


Dôležité je presvedčenie, že vzniká niečo zaujímavé, potrebné a originálne. Veľmi rád spolupracujem s hercami. Baví ma, pomocou svetla, vytvárať pre nich priestor, v ktorom ožívajú ich postavy, pomáhať režisérovi zachytiť momenty, ktoré svojou neopakovateľnosťou, vytvárajú jednotlivé scény.