Asociácia slovenských kameramanov zverejňuje nominácie na cenu KAMERA 2019

TLAČOVÁ SPRÁVA


Asociácia slovenských kameramanov (ASK) zverejňuje nominácie na cenu KAMERA 2019 za najlepší kameramanský výkon v siedmich kategóriách: hraná filmová tvorba, dokumenty, televízne seriály, krátke filmy, reklamy a videoklipy, študentské filmy. Figuruje v nich 21 titulov, ktoré postupujú do druhého kola z celkového množstva 133 prihlásených diel. O víťazoch rozhodne odborná medzinárodná porota na čele s americkým kameramanom Steveom Gainerom; slávnostné vyhlásenie sa uskutoční už tento streda 27. novembra 2019 o 19.00 hod. v Kine Lumière. Cenu za celoživotné dielo prevezme Richard Krivda a Cenu za technologický prínos Vlado Struhar.


„Sedem súťažných kategórii ako sedem statočných, ďalšie dve sú nesúťažné. Celoživotné dielo a technický prínos. Dokopy deväť kategórií v deviatom ročníku Kamery v roku 2019. Magické

– három – to sú traja nominovaní z každej súťažnej kategórie. Hráme sa s číslami, aj keď nie sme numerológovia, ale cinematografovia. A trikrát sedem je dvadsať jeden, čo je zlaté oko. Kino oko. A na koniec, všetkých týchto 133 prihlásených filmov bolo vytvorených jednotkami a nulami, v našej digitálnej dobe, ktorú teraz žijeme,“ povedal prezident ASK, Lukáš Teren. Asociácia vyhlasuje súťaž KAMERA spojenú s dvojdňovým programom, vhodným pre odbornú aj laickú verejnosť, raz za dva roky s cieľom podporiť a motivovať zvyšovanie kvality profesie kameramana a prispieť tak aj k zvyšovaniu celkovej profesionálnej úrovne audiovizuálnej tvorby na Slovensku.


Prijaté diela do súťaže sa hodnotia v dvojkolovom systéme. V prvom kole hlasovali všetci riadni a čestní členovia ASK, v druhom kole bude hodnotiť a vyberať víťazné diela z nominácií z prvého kola porota v zložení: Steve Gainer ASK, ASC, argentínsky kameraman Federico Cesca a zástupcovia domácej kinematografie, kameramani: Richard Žolko ASK (zástupca Literárneho Fondu), Tomáš Stanek ASK, Martin Chlpík ASK.


Do súťaže sa prihlásilo presne 133 audiovizuálnych diel, z toho 18 celovečerných hraných filmov, 21 dokumentárnych filmov, päť krátkych filmov, 12 televíznych seriálov, 39 audiovizuálnych reklám, 15 hudobných videoklipov, 23 študentských filmov. Všetky prihlásené práce spĺňajú podmienky súťaže.


Režisérom programu Slávnostné udeľovanie cien za najlepšie kameramanské výkony 2019 je Anton Šulík. Ceny odovzdajú osobnosti rôznym spôsobom späté s kinematografiou: Božidara Turzonovová, Dušan Hanák, Juraj Johanides, Ivan Puťora, Marek Leščák, Marek Šulík, Ondrej Rudavský, Marian Urban.Nominácie na víťazov KAMERA 2019


1. Hlavná cena KAMERA 2019 - hraný film

Ostrým nožom - Denisa Buranová

Nech je svetlo - Ján Meliš

Sklenená izba - Martin Štrba


2. Cena za televízny seriál

Dáma a Král - Nick Kollár